Aktualności
Newsletter
Kontakt
Regulamin
Dla organizatorów
Zamów płyty
Galeria zdjęć
Historia konkursu
Laureaci
Werdykty
Teksty, nuty
Informacje dla prasy
Studio Pro-Media
Sponsorzy
Ciekawe linki
Login
Wyjątkowe Warsztaty Wokalne
Obozy Artystyczne

HISTORIA KONKURSU PIOSENKI "WYGRAJ SUKCES" 1996 - 2008


   W widłach Wisły i Sanu, w obecnym województwie podkarpackim, narodził się konkurs o formule innej od wszystkich dotychczasowych. Konkurs piosenki, w którym szanse mają wszystkie dzieciaki, nawet z najmniejszych miejscowości, nie tylko te obyte ze sceną, muzykami i orkiestrą. To właśnie tu laureatowi Grand Prix przyznawana jest najcenniejsza w kraju nagroda - wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem. Wszystko zaczęło się w 1996 roku od pomysłu jednego człowieka.
   Jarosław Piątkowski - muzyk, właściciel studia nagrań, postanowił zachęcić do śpiewania dzieci z małych, wiejskich ośrodków. Dostrzegł, że w konkursach piosenki występują one niezmiernie rzadko z jednego tylko powodu - braku akom-paniamentu lub podkładu muzycznego. W małych miejsco-wościach trudno przecież, najzdolniejszemu nawet dziecku, znaleźć pianistę czy innego muzyka, który "podegrałby" soliście. Trudno też o podkład muzyczny popularnych piosenek. Wszystkie kasety czy płyty zawierają przecież, prócz muzyki, także głos śpiewającego artysty.
   Najpierw powstały piosenki. Napisał je Jarosław Piątkowski i grupa zaprzyjaźnionych z nim twórców. Podzielono je na kategorie - po kilka piosenek dla dzieci najmłodszych, średniaków i tych kończących szkolę podstawową. Potem wydano kasetę z tymi piosenkami. Ale nie taką zwykłą. Jej odmienność polegała na tym, że z jednej strony nagrano piosenki z przykładowym wykonaniem solisty, a druga strona zawierała jedynie podkład muzyczny.
   W ten sposób dziecko, dysponując tylko magnetofonem mogło przygotować własną interpretacje wybranego utworu. Kasety dostępne były we wszystkich urzędach pocztowych województwa tarnobrzeskiego.
   Ogłoszono konkurs pod nazwą "Wygraj sukces". Warunkiem udziału w nim było wykonanie piosenki z konkursowej kasety. Do współpracy włączył się ówczesny Wojewódzki Dom Kultury w Tarnobrzegu, który w sieci Gminnych Ośrodków Kultury przeprowadził eliminacje wstępne. Wzięło w nich udział ok. 250 młodych wykonawców. Przeszło to najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do finału, który odbył się w marcu 1996 r. dotarło 30 uczestników. Wszyscy mieli szansę wygrać główną nagrodę - dwuosobową wycieczkę do Eurodisneylandu. Fundatorem tego niezapomnianego trofeum było znane w kraju i za granicą przedsiębiorstwo - Fabryka Firanek "Wisan" w Skopaniu. Trudno się dziwić zainteresowaniu konkursem i łzom szczęścia laureatki Grand Prix - Karoliny Łukasiewicz ze Stalowej Woli.Galowy koncert pierwszej edycji "Wygraj sukces" prowadzili prezenterzy Telewizji Polsat - Andrzej Krucz i Wojciech Asiński. Dzięki nim Karolina nagrała później teledysk do programu "Klips - Klaps", a potem zdobywała laury na ogólnopolskich festiwalach piosenki dziecięcej. Pojechała wraz z mamą i nauczycielką do Paryża.
   W 2 edycji konkursu, w 1997 roku, obradom jury przewodniczył reżyser i prezenter programu "Od przedszkola do Opola" Michał Juszczakiewicz. Prowadził też koncert galowy. W eliminacjach wystartowało ponad 500 dzieci. Śpiewały piosenki z nowej i "starej" kasety "Wygraj sukces". Triumfatorem konkursu został 13-letni Bartłomiej Okoński z Ulanowa - małej miejscowości nad Sanem, słynącej z tradycji flisackich.
   Prawdziwe szaleństwo zapanowało podczas 3 edycji konkursu. W ośrodkach kultury województwa tarnobrzeskiego do eliminacji zgłosiło się ponad 800 młodych wykonawców. Na trzeciej kasecie zamieszczono propozycje także dla starszych wykonawców - do lat 19-tu. Koncert galowy odbył się w największej w Tarnobrzegu hali widowiskowo-sportowej. Olbrzymia sala na 1200 miejsc nie pomieściła wszystkich chętnych. Finał rejestrowała Telewizja Polska w Oddział Rzeszowie. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do 17-letniej Anny Rybackiej z Sandomierza - laureatki wielu ogólnopolskich festiwali piosenki poetyckiej.
   Tego nie mógł przewidzieć nikt, że w 4 edycji konkursu (1999 r.) do "sukcesu" wystartuje 1037!!! uczestników z całego kraju. Po blisko dwumiesięcznych przesłuchaniach w 21 ośrodkach kultury, do finału zakwalifikowało się 88 solistów. Laureatką Grand Prix została Zuzanna Madejska z Krakowa. Fantastyczny koncert galowy wyreżyserowany przez Dariusza Chmielowa wprawił publiczność w prawdziwy zachwyt.
   W 5 edycji konkursu przeprowadziliśmy eliminacje w 32 miejscowościach (zasadą tego konkursu jest to, że wszystkie szczeble eliminacji odbywają się na "żywo") m.in. w: Gdańsku, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Głogowie, Stalowej Woli, Lublinie, Rzeszowie, Tarnobrzegu, Ożarowie, Zduńskiej Woli, Zamościu, Bytomiu.. Po raz pierwszy przeprowadziliśmy eliminacje w polonijnych środowiskach Lwowa na Ukrainie oraz Wilna na Litwie. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Karola Kosiora - 14-latka z Tarnobrzega laureata wielu polskich festiwali m.in Gama 1998,1999,2001.
   Eliminacje 6 Konkursu Piosenki odbyły się 39 miastach. Największy w Polsce konkurs o charakterze wokalnym z finałem w Tarnobrzegu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W eliminacjach wstępnych udział 1841 wokalistów.Laureatką została Marina Łuczenko - 13-latka. Wygrała m.in. konkurs w bułgarskiej Warnie, "Nową piosenkę w starym Krakowie" i "Złotą Jodłę" w Kielcach. Wystąpiła także w "Szansie na sukces", "Drodze do gwiazd" i kilku innych programach telewizyjnych. Uczennica VI klasy Szkoły Społecznej nr 1 w Stalowej Woli.
   W 7 edycji w 42 miastach w Polsce wzięło udział 1956 młodych wokalistów. 108 finalistów wystąpiło na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury.KONCERT GALOWY - odbył się 2 czerwca. Wystąpili laureaci i ponad 400 młodych tancerzy. Siódmym laureatem Grand Prix została wspaniała 10 -letnia wrocławianka Monika Malec.
   Płyta 8 edycji zdobyła wielką popularność, a "Piosenka drewnianych lalek" biła rekordy popularności. Ponad 2000 młodych wykonawców wystąpiło w eliminacjach wstępnych. Nowe ośrodki umożliwiły nam popularyzację konkursu w dotychczas nieznanych rejonach. Ponad 50 placówek kultury organizowało eliminacje różnych szczebli. Przesłuchania finałowe odbyły się w dniach 20-21 czerwca. Koncert galowy w nowej scenografii był widowiskiem pełnym kolorów, uśmiechu i dobrej zabawy. Laureatem Grand Prix został 15-letni Sebastian Plewiński z Legnicy który oczarował publiczność rewelacyjnym wykonaniem piosenki "Jaskółka uwięziona" z repertuaru Stana Borysa.
   Płyta 9 edycji po raz pierwszy zawiera piosenki napisane przez wykonawców. "Odpuść sobie wrzuć na luz" bije rekordy popularności. W ponad 50 miastach organizowane są eliminacje wstępne i regionalne. Do konkursu przystąpiło ponad 2300! wokalistów, w finale zaśpiewało 130. Przesłuchania finałowe odbyły się w dniach 25-26 czerwca, natomiast 27 czerwca najbardziej w pamięci pozostanie Dominice Rydz z Dobrzynia k/Łodzi która otrzymała IX Grand Prix konkursu wykonując bardzo oryginalną i dynamiczną piosenkę pt: "Góralka z Łodzi".
   10 Jublileuszowa edycja Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces" ponownie pobiła rekord uczestników. Ponad 2350 młodych wokalistów wzięło udział w eliminacjach które odbyły się w 50 miastach całej Polski. Tym razem w finale zaśpiewało 123 wokalistów. Jurorom najbardziej do gustu przypadła IZABELA BOREK z Jaszczwi i to ona odebrała Grand Prix 10 Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces" Koncert Galowy zawierał elementy związane z jubileuszem. Były kwiaty,nagrody, statuetki a piękna scenografia dopełniła reszty.
    11 edycja potwierdziła ogromne zainteresowanie konkursem i w eliminacjach wstępnych wystąpiło blisko 2000 młodych wokalistów. W 62! miastach odbywały się fantastyczne imprezy które wyłoniły 121 finalistów. W finale po raz pierwszy została przyznana nagroda specjalna Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Folklorystycznego POLONIA z Monachium - ufundowanie pobytu i udział w festiwalu kultury dziecięcej "Razem we Wspólnej Europie" odbywającego się w Monachium. Jurorzy w werdykcie zwrócili uwagę na wysoki poziom realizacji dźwięku w konkursie. Wielkie gratulacje dla Mariana Zycha i Kamila Hinzmana. Jurorom najbardziej spodobała się prezentacja Karola Wróblewskiego z Bielska Podlaskiego który został laureatem Grand Prix 11 Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces"
    12 edycja konkursu zaczęła sie eliminacjami wstepnymi które odbyły sie w 53!!! miastach. To absolutny rekord. Zainteresowanie konkursem jest ogromne, ponad 2100 młodych wokalistów stanęło do rywalizacji o wyjazd do Eurodisneylandu. W finale wystąpilo 115 wokalistów, a znakomite jury postanowiło przyznać Grand Prix 12 Konkursu "Wygraj Sukces" 12-letniemu Lukaszowi Lipskiemu z Łomży, który zachwycił nieprawdopodobną energią. Jury przyznało też cenne nagrody rzeczowe i wspaniałe nagrody w postaci wakacyjnych wyjazdów warsztatowych.
    13 edycję konkursu rozpoczęły eliminacje wstępne które odbyły sie w 55!!! miastach. Konkurs nadal wzbudza ogromne zainteresowanie, bo ponad 2200 młodych wokalistów stanęło do rywalizacji o finał i wyjazd do Eurodisneylandu. W finale wystąpilo 111 wokalistów, a jury postanowiło przyznać Grand Prix 13 Konkursu "Wygraj Sukces" 18-letniej Marcelinie Woźnej z Wschowy, która najbardziej spodobała się jurorom. Ponadto jury przyznało 12 nagród głównych (instrumenty i sprzęt RTV) oraz inne cenne nagrody rzeczowe i wspaniałe nagrody w postaci wakacyjnych wyjazdów warsztatowych. Po raz drugi została przyznana nagroda specjalna Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Folklorystycznego POLONIA z Monachium - ufundowanie pobytu i udział w festiwalu kultury dziecięcej "Razem we Wspólnej Europie" odbywającego się w Monachium.Nagrodę otrzymała 12 letnia krakowianka - Sandra Mika. Uczestnicy oprócz konkursowych obowiązków, mieli również możliwość odwiedzenia zamku w Baranowie Sandomierskim, ruin zamku w Krzysztoporze oraz przepięknej sandomierskiej starówki.
    14 edycję rozpoczęliśmy już w marcu w kilkudziesięciu miastach całej Polski. Ponad 1800 wokalistów uczestniczyło w eliminacjach wstępnych a ponad 600 w eliminacjach regionalnych. 126 wokalistów przez dwa dni zaśpiewało wiele fantastycznych piosenek, a jury postanowiło przyznać Grand Prix 14 Konkursu "Wygraj Sukces" 10-letniej Aleksandrze Betańskiej z Warszawy, która jest najmłodszą laureatką konkursu. Mimo kryzysu jury przyznało kilkanaście cennych nagród (instrumenty i sprzęt RTV). Uczestnicy odwiedzili zjawiskowe Arboretum w Bolestraszycach,a genialny koncert Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego długo pozostanie w naszej pamięci.
    Do 15 konkursu Wygraj Sukces zgłosiło się ponad 2200! młodych wokalistów. W 51 miastach odbyły się eliminacje wstępne. 120 najlepszych dotarło do finału który po raz pierwszy w historii został przełożony na wrzesień ponieważ nasz region dotknęła powódź. Laureaci uczestniczyli w mini warsztatach wokalnych, zwiedzili Sandomierz i posłuchali wspaniałego koncertu Marity Albán Juárez z towarzyszeniem znakomitego pianisty Pawła Tomaszewskiego. Wrzesień okazał się szczęśliwy dla Mateusza Wiśniewskiego z Rypina który otrzymał Grand Prix i w nagrodę wycieczkę do Eurodisneylandu.
    16 Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces" ponownie zgromadził na eliminacjach wstępnych ponad 2000 młodych solistów. Po raz kolejnym mogliśmy liczyć na pomoc ośrodków kultury w całym kraju i ponad 50 miast było organizatorami eliminacji wstępnych. Fantastyczną niespodzianką dla uczestników był koncert Kuby Badacha wraz z formacją "Srubki" Michała Jurkiewicza. "Kolejowy" klimat koncertu galowego widać było nawet w sposobie ogloszenia werdyktu. Nazwiska laureatów "przyjechały" w wagonikach. Laureatem nagrody Grand Prix został 17-letni Krzysztof Iwaneczko z Przemyśla.
    17 Konkurs odbywał się 2012 roku w którym to w Polsce odbywały się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Na całe szczęście nie wszyscy grali w piłkę i do naszej muzyczne zabawy ponownie zgłosiło się ponad 2000 uczestników. Rekordowa liczba eliminacji wstępnych(52 miasta) umożliwiła udział wszystkim chętnym. Scenografia finału oczywiście była biało-czerwona a wspólne oglądanie meczu polskiej reprezentacji pozostanie na długo w naszej pamięci.Jury po przesłuchaniu ponad stu finalistów postanowiło przyznać nagrodę Grand Prix 10-letniej Alicji Rega z Rzeszowa.
    18 Nasz konkurs stał się pełnoletni:) Po raz kolejny ponad 2000 wokalistów przystąpiło do eliminacji wstępnych. W finale ponad 100 uczestników próbowało przekonać do siebie komisję artystyczną. Zdaniem jurorów najlepsza okazała się 18-letnia tarnobrzeżanka Diana Ciecierska i to ona odebrała Grand Prix 18 edycji.
    19 Konkurs zgromadził w 53 miastach ponad 2200 młodych wokalistów. Zdaniem jurorów z całej Polski wyraźnie widać "nowe twarze" Ponad 600 uczestników wystąpiło w 15 miastach na eliminacjach regionalnych. W finale bezkonkurencyjna okazała się Agata Wietrzycka, 16-letnia wokalstka z Trzcianki woj.wielkopolskie.
Designed by: TBG-Net WebDesign
tarnobrzegprojektowanie stron internetowychsklepy internetowesystemy cms